podobne filmy do matrixa

Filmy podobne do Matrixa, które zawrócą Ci w głowie

Matrix to przełomowy film science fiction, który nie tylko zdobył Oscara za najlepsze efekty wizualne, ale także zainspirował wiele podobnych filmów. Film ma unikalną koncepcję i ciekawy styl wizualny, którego wcześniej nie było w żadnym innym filmie science-fiction. Otwiera nowe sposoby myślenia o rzeczywistości i tym, co widzimy wokół nas.

Film przedstawia dystopijny świat, w którym ludzie są kontrolowani przez maszyny i karmieni fałszywymi informacjami za pośrednictwem komputerowo generowanych rzeczywistości, znanych jako Matrix. Aby wyzwolić się spod władzy maszyn, ludzie muszą poznać prawdę, a mianowicie, że żyją w symulowanym świecie, w którym nie mają wolności. Jeśli lubisz oglądać filmy zmuszające do myślenia, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o 20 polecanych filmach podobnych do Matrixa:

Filmy podobne do Matrixa

Jeśli spodobał Ci się film Matrix, z pewnością spodobają Ci się też inne filmy, które są do niego podobne. W świecie science fiction terminem „film noir” określa się pewien typ opowieści, które mają mroczny i ponury nastrój. Często są to historie detektywistyczne lub kryminalne, w których główny bohater jest postacią niejednoznaczną moralnie. Akcja filmów noir najczęściej rozgrywa się w środowisku miejskim, a bohaterami są często ludzie znajdujący się na marginesie społeczeństwa. Można to zaobserwować w następujących filmach, które są podobne do Matrixa. Styl film noir w filmie Matrix jest podobny do poniższych filmów. Jak w przypadku każdego innego rodzaju sztuki, gatunek film noir zmieniał się i ewoluował z biegiem czasu, i można zauważyć, jak te tendencje przejawiały się w tych filmach.

Watchmen

Jak można wywnioskować zarówno z nazwy, jak i plakatu, film ten opowiada o bohaterach w kostiumach. Akcja rozgrywa się w dystopijnym świecie, w którym istnienie bohaterów w kostiumach zmieniło równowagę sił. Fabuła koncentruje się wokół śledztwa w sprawie morderstwa niesławnego bohatera w kostiumie, który, jak się uważa, został zabity przez kogoś z własnej społeczności superbohaterów. Ten film jest obowiązkową pozycją do obejrzenia dla tych, którzy lubią Matrix, ponieważ oba filmy przedstawiają grupę bohaterów walczących ze złoczyńcami, używających specjalnych mocy i kostiumów oraz mają mroczną i ponurą scenerię.

Incepcja (2010)

Incepcja to thriller, film science-fiction, którego fabuła obraca się wokół snów, psychologii i architektury. Film pokazuje, jak grupa ludzi o specjalnych zdolnościach wchodzi do snów innych ludzi, aby zdobyć informacje. Życie złodziei snów jest pełne niebezpieczeństw, a oni sami często muszą stawiać czoła silnemu oporowi ze strony innych złodziei snów. Film jest podobny do Matrixa, ponieważ oba filmy mają mroczną i ponurą scenerię, a także charakteryzują się rodzajem sekwencji sennych, które są często wykorzystywane do prób ucieczki z niebezpiecznych sytuacji.

Ex Machina

Ex Machina to thriller, film science fiction o sztucznej inteligencji, w którym młody programista zostaje zaproszony do domu tajemniczego wynalazcy, aby przeprowadzić test Turinga na nowo stworzonym robocie- sztucznej inteligencji. Film koncentruje się na interakcji programisty z robotem i dylemacie etycznym, który z niej wynika. Film ten jest podobny do Matrixa, ponieważ oba filmy zgłębiają psychologię ludzi i sztucznej inteligencji, a ich bohaterami jest grupa ludzi, którzy próbują uciec z niebezpiecznej sytuacji.

matrix
© Warner Bros.

The Thirteenth Floor (1999)

The Thirteenth Floor to film science fiction o człowieku, który po wejściu na ostatnie piętro wieżowca w Los Angeles zostaje uwięziony w symulacji wirtualnej rzeczywistości. Mężczyzna próbuje dowiedzieć się, kto jest odpowiedzialny za tę symulację wirtualnej rzeczywistości i do czego ona służy. Film jest podobny do Matrixa, ponieważ oba filmy badają wirtualną rzeczywistość i jej rolę w kształtowaniu ludzkiego życia. Charakteryzuje się również wartką akcją, wyrazistymi postaciami i nieoczekiwanym zakończeniem.

Equilibrium (2002)

Equilibrium to film science-fiction rozgrywający się w dystopijnej przyszłości, w której uczucia zostały zakazane, a ludzkie zachowania są kontrolowane przez rząd. Fabuła kręci się wokół funkcjonariusza organów ścigania, który odkrywa zakazany manuskrypt i postanawia wykorzystać go do buntu przeciwko opresyjnemu rządowi. Ten film jest podobny do Matrixa, ponieważ oba poruszają tematykę dystopii i przedstawiają silnych bohaterów, którzy buntują się przeciwko opresyjnemu rządowi.

Johnny Mnemonic (1995)

Johnny Mnemonic to film sci-fi o człowieku, któremu wszczepiono do mózgu komputer. Film pokazuje, jak człowiek ten próbuje prowadzić różne nielegalne działania za pomocą swojego udoskonalonego komputerem umysłu. Film ten jest podobny do Matrixa, ponieważ oba filmy badają przyszłość technologii, a główni bohaterowie angażują się w ryzykowne działania, którym towarzyszy intensywne wykorzystanie technologii komputerowej.

eXistenZ (1999)

eXistenZ to film sci-fi o projektancie gier wirtualnej rzeczywistości, który zostaje zaproszony na odległą wyspę, aby poprowadzić seminarium. Jednak podczas seminarium coś idzie nie tak, a kobieta znajduje się w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Film jest podobny do Matrixa, ponieważ oba filmy badają przyszłość wirtualnej rzeczywistości i związane z nią zagrożenia. Film ma również mocną fabułę i mocne obrazy, których prawdopodobnie nigdy nie zapomnisz.

Player One (2018)

Ten futurystyczny film sci-fi bada zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją i znaczenie więzi międzyludzkich. Historia rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, a my śledzimy losy grupy ludzi, którzy próbują znaleźć sposób na przetrwanie po tym, jak większość ludzkości została wymazana z powierzchni ziemi z powodu epidemii. Film ten jest podobny do Matrixa, ponieważ oba poruszają temat niebezpieczeństw związanych z technologią, przedstawiają grupę ludzi, którzy starają się przetrwać, oraz badają więzi międzyludzkie.

Filmy podobne do Matrixa – Podsumowanie

Jest to film science-fiction, który porusza kwestie pamięci i znaczenia tworzenia nowych wspomnień. Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, a my śledzimy losy grupy ludzi, którzy otrzymali zadanie zbadania opuszczonego budynku. Wkrótce jednak odkrywają, że budynek ten ma niezwykłe właściwości i zaczyna wywierać dziwny wpływ na ich wspomnienia i zachowanie. Powyższe filmy są podobne do Matrixa, ponieważ bada wspomnienia i ich znaczenie, a także przedstawia grupę ludzi badających niezwykły budynek, który ma dziwny wpływ na ich wspomnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *