kod da vinci podobne filmy

Filmy podobne do Kod Da Vinci – Lista Top 10

Kod da Vinci to amerykańsko-włoski epicki film historyczno-przygodowy z 2006 roku w reżyserii Rona Howarda, wyprodukowany przez Berta Lahra i dystrybuowany przez Columbia Pictures. Jest to adaptacja bestsellerowej książki Dana Browna o tym samym tytule. Tom Hanks wcielił się w postać naukowca i historyka sztuki Robert Langdona, który odkrywa wielowiekową tajemnicę dotyczącą XV-wiecznego włoskiego artysty renesansowego i pioniera nowoczesnej aeronautyki Leonarda da Vinci, znanego z obrazów Ostatnia wieczerza i Mona Lisa. Film został wydany 21 grudnia 2006 r. w Ameryce Północnej i na całym świecie i otrzymał ogólnie pozytywne recenzje krytyków filmowych.

Fabuła skupia się na trzech mężczyznach, którzy próbują odkryć prawdę o życiu Da Vinci: De Crécy, brytyjski pisarz Colin Covert oraz były student Robert Langdon, który ma własne wyobrażenia na temat tego, co naprawdę wydarzyło się w tym okresie historii. Przedstawiając styl malarski Da Vinci jako inspirowany starożytnymi miniaturami perskimi, a nie bizantyjskimi malowidłami bożonarodzeniowymi czy barokowymi dziełami, na które wpływ mieli artyści weneccy.

Filmowa wersja Kodu da Vinci okazała się wielkim sukcesem finansowym, przynosząc na całym świecie ponad 315 milionów dolarów, przy budżecie produkcji wynoszącym 110 milionów dolarów. Film otrzymał dwie nominacje do Oscara za najlepszą reżyserię (Hans Wehn) i najlepsze kostiumy (David Tubert), ale żadnej z nich nie zdobył. Film otrzymał również siedem nominacji do Złotego Globu, zdobywając nagrodę za najlepszy film i najlepszego aktora – Toma Hanksa.

Czym Film Kod Da Vinci różni się od książki?

Film i książka mają ze sobą wiele wspólnego, dlatego warto omówić je razem. Po pierwsze, oba dzieła to thrillery przygodowe o tematyce religijnej, rozgrywające się w czasach, gdy istniała silna wiara w spirytyzm. Po drugie, obie książki zawierają badania archeologiczne, w tym informacje o architekturze, malarstwie i numizmatyce. Chociaż postać Roberta Langdona jest nieco bardziej rozbudowana w książce niż w filmie, to nadal jest to osoba, którą można polubić – ktoś, kto jest inteligentny, utalentowany i posiada rozległą wiedzę na wiele tematów, ale jednocześnie ma bardzo skomplikowane wnętrze.

Sprawdź filmy podobne do kod da vinci

Kod Da Vinci to niezwykle popularny film. Dlatego stworzyliśmy listę, na której znajdziesz filmy podobne do Kodu Da Vinci. Oto one:

 • Anioły i Demony (2009);
 • Inferno (2016);
 • Skarb narodów (2004);
 • Purpurowe rzeki (2000);
 • Imię róży (1986);
 • Skarb narodów: Księga tajemnic (2007);
 • Purpurowe Rzeki II: Aniołowie Apokalipsy (2004);
 • Dziewiąte wrota (1999);
 • Sherlock Holmes (2009);
 • Krew templariuszy (2004);
 • Zero Hour (2013).
filmy podobne do kod da vinci

Film Kod Da Vinci – Podsumowanie

Kod Leonarda da Vinci to znakomite dzieło z gatunku fikcji historycznej, które łatwo się czyta i które bardzo przyjemnie się ogląda. Film przedstawia historię w kreatywny i wciągający sposób, pozostając jednocześnie wiernym podstawowej fabule. Film jest świetnym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o fascynującym okresie w historii, a każdy będzie zaskoczony tym, czego się dowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *